The Friars’ Briar – Waterloo, 2020

Playoff Events – Thursday and Friday

Medals Event          

Schwanz
ThursdayBorsellinoBorsellino
BorsellinoBorsellinoFridayBronze
ThursdayFirst Rocks 4th
BartelBartelGoldFirst Rocks
ThursdayBartelBartel
LudolphFriday
Schwanz
NicholSilverThursday
Schwanz
5th
First Rocks NicholLudolphFriday
Schwanz
Thursday
Diller HarderFirst RocksDiller HarderDiller Harder6th
ThursdayThursdayDiller Harder
Niagara RocksNicholNiagara RocksLudolph
ThursdayFriday7th
NicholNiagara RocksLudolph
8th
Niagara Rocks
Don Amos Event      
Team VictoriaTeam Victoria
ThursdayThursdayWardlaw1st
ShortWardlawFridayShort
Short2nd
WardlawWallWardlaw
ThursdayThursdayD Martin5th
FriedrichShortFridayD Martin
3rdTeam Victoria6th
WallFriedrichFriedrichFriedrichTeam Victoria
ThursdayThursdayFriday4th
D MartinD MartinWallWall

Hugh Christmas Event

Win =1ABCDTotal PointsFinal
Winger0000010012nd
Folio0000000113rd
M Martin1100000131st
Spare rocks1000000014th

 

 

Round Robin Event – Monday through Wednesday

Round Robin Scores

TEAMDraw 1Draw 2Draw 3Draw 4Draw 5TOTAL Wins
(Win=1)Final Scores as of Day #3
GROUP A
Spare Rocks100001
Winger0 01001
Wall000112
D Martin110002
Schwanz 111115
Niagara Rocks011114
GROUP B
Bartel011114
Short110002
Borsellino101013
Ludolph001113
Wardlaw010102
Foliot1 00001
GROUP C
Nichol001113
Freidrich101 002
First Rocks111014
Team Victoria010012
M Martin000101
Diller Harder1101 03

 

Day
Time
123456
Monday
8:00 - 10:00
Draw 1
Nichol – Freidrich
First Rocks – Team Victoria
M. Martin – Diller Harder
Monday
10:15 - 12:15
Draw 2
Spare Rocks – Winger
Wall – D. Martin
Schwanz – Niagara Rocks
Bartel – Short
Borsellino- LudolphWardlaw – Foliot

Monday
1:30 – 3:30Draw 3Nichol – Team Victoria
Freidrich – Diller Harder
First Rocks – M. Martin
Tuesday
8:00 - 10:00
Draw 4
First Rocks – Diller Harder
Nichol – M. Martin
Freidrich – Team Victoria
Tuesday
10:15 – 12:15
Draw 5
Bartel – Ludolph
Short – Foliot

Borsellino- Wardlaw
Spare Rocks – D. Martin

Winger – Niagara Rocks
Wall – Schwanz
Tuesday
1:00 – 3:00
Draw 6
Freidrich – M. Martin
Nichol – First Rocks
Team Victoria – Diller Harder
Tuesday
3:15 – 5:15
Draw 7
Wall – Niagara Rocks
Spare Rocks – Schwanz

Bartel – Wardlaw

Winger – D. Martin

Short – Ludolph
Borsellino – Foliot
Wednesday8:30 - 10:30
Draw 8Short – Wardlaw
Bartel – Borsellino
Winger – Schwanz
Ludolph – Foliot
Spare Rocks – Wall
D. Martin – Niagara Rocks
Wednesday10:45- 12:45
Draw 9Freidrich– First Rocks
Nichol – Diller Harder
Team Victoria – M. Martin
Wednesday2:00 - 4:00
Draw 10Ludolph – Wardlaw
Winger – Wall
Spare Rocks– Niagara Rocks
Bartel – Foliot
D. Martin – Schwanz
Short – Borsellino